antalya haber

21 Ocak 2020 Salı
DOLAR : 5,9085 EURO : 6,5530
İbradı’da Dünya Mirasına Hançer Vurulacak
30.10.2019
Çevre
UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterilen İbradı Sülek ve Karamıklı Yaylası’nda mermer ocakları için kazmalar vuruldu, Toros sedirleri kesilmeye başlandı. Doğaya yapılan kıyıma tepki olarak dün bölgeye giden çevreciler ise daha önce yargının iptal ettiği mermer ocağı konusunda yapılan yeni girişimi kınadı.
UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterilen İbradı Sülek ve Karamıklı Yaylası’nda mermer ocakları için kazmalar vuruldu, Toros sedirleri kesilmeye başlandı. Doğaya yapılan kıyıma tepki olarak dün bölgeye giden çevreciler ise daha önce yargının iptal ettiği mermer ocağı konusunda yapılan yeni girişimi kınadı.
Dünya Mirasına HANÇER
 

Dünya Mirasına HANÇER

DİRENİŞİMİZ DEVAM EDECEK

Çok sayıda katılımcının desteğiyle yapılan basın açıklamasında kesilen ağaçları üzüntüyle gören vatandaşlar ve kurum temsilcileri bu kıyımın durdurulmasını istedi. İbradı İlçesi Yardımlaşma Derneği Sözcüsü Ali Erkan tarafından yapılan basın açıklamasında “Doğayı, yaşam alanlarını talan eden, suyu ve su kaynaklarımızı kirleten, su hakkını gasp eden, ormanlarımızı yok eden anlayışa karşı direnişimiz ve hukuk mücadelemiz ülkemizin her yanında olduğu gibi İbradımızda da devam edecektir” dedi. 
……………………
İbradı ilçesinde bulunan Sülek ve Karamıklı yaylalarında yapılmak istenen mermer ocağına bölge sakinleri tepki gösterdi. İbradı İlçesi Yardımlaşma Derneği sözcüsü Ali Erkan, mermer ocağı şirketinin Toros ağaçlarını kesmeye başladığını duyurarak doğa kıyımının durdurulmasını istedi. 
Antalya’nın İbradı ilçesinde bulunan Sülek ve Karamıklı Yaylalarında yapılmak istenen mermer ocağına karşı bölge sakinleri ayağa kalktı. İbradı İlçesi Yardımlaşma Derneği, 27 çevreci örgütün desteği ile düzenlediği basın açıklamasında mermer ocağı firmasının Toros sedirlerini kesmeye başladığı belirtilerek doğa kıyımının durdurulması istendi. 
BU KIYIMI DURDURUN
Sülek ve Karamıklı Yaylalarının UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterildiğini hatırlatan dernek sözcüsü Ali Erkan, “Bu alanda açılmak istenen mermer ocağı ile bölgenin yapısı tehdit altına alınmış durumdadır. Bu bölgede daha önce (ÇED) raporu alınmadan mermer ocağı açılmak istendi. Ancak halkımız tarafından verilen hukuk mücadelesi sonucu bu girişim mahkemece engellendi. Bu bölgede mermer ocağı yapılmasına karşı alınan İPTAL kararına rağmen şimdi de NAYA mermer şirketine ruhsat verilmeye çalışılıyor. Mahkemenin AYTAP Madenciliğin başvurusu ile ilgili verilen emsal kararı ortada iken, yeni bir ruhsat başvurusunda bulunulması, iptal edilen ruhsatın yeniden verilmesi ve mermer ocağına yol açılması için kesilmesi yasak olan sedir ve ardıç ağaçlarının bilinçli kesilerek bölgedeki ağaç popülasyonunun %60’ın altına çekilerek mermer ocağına ruhsat verilmesine hazırlık yapılmaktadır ”açıklamasında bulundu. 


MERMER OCAĞI İÇME SUYUNU YOK EDECEK 
İbradı’da açılmak istenen mermer ocağının bölgedeki içme sularını yok edeceğini, toros sedirleri, ardıç ve ladin gibi ağaçların zarar göreceğini vurgulayan Ali Erkan şöyle konuştu “Dere yatakları hafriyat ve molozlarla dolarak çevreye zarar verecek. Doğayı, yaşam alanlarını talan eden, suyu ve su kaynaklarımızı kirleten, su hakkını gasp eden, ormanlarımızı yok eden anlayışa karşı direnişimiz ve hukuk mücadelemiz devam edecek.” 
 
İbradı halkına destek veren çevre platformu üyeleri
Muratpaşa ilçesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü (Koordinatör Müdürlük) Kent Konseyi
Temizlik İşleri Müdürlüğü 
Veteriner İşleri Müdürlüğü
Zabıta Müdürlüğü
Ruhsat ve Denetleme Müdürlüğü
Tema Vakfı
DEKAP (Derelerin Kardeşleri Platformu) 
Çevre Mühendisleri Odası
Osmancılar Derneği
TODOKS
Tüm Yenilenebilir Enerji Derneği
Antalya Adıyamanlılar Derneği
Kırşehir Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Beşkonak Köprülü Kanyon Yardımlaşma Dayanışma Derneği
ASAM-Anadolu Ekonomik Sosyal, Siyasal Stratejik Araştırma Derneği
Eskişehir Gönüllüler Derneği
AKUT-Arama Kurtarma Derneği Antalya Şubesi
Malatya ve Çevresi Kültür Dayanışma Derneği
Yürüyüş Liderleri Spor Kulübü Derneği
Kütahya İlinden Yetişenler Derneği
Antalya Su Altı Derneği
Dünya Kalite Federasyonu
Biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce
Biyolog Abdullah Çetin
İbradı İlçesi Yardımlaşma Derneği
Teke Yöresi Atşar Yörükler Derneği

Bakıma Muhtaç Çocukları Koruma Derneği

Kaynak: İnternet Haber Kubilay Eldemci

Bu kategorideki diğer haberler

MANAVGAT BELEDİYE BAŞKANI SN. ŞÜKRÜ SÖZEN’DEN ILICA KUMKÖY’DEKİ GÜNÜBİRLİK TESİS ALANI İLE İLGİLİ KAMUOYU AÇIKLAMASI
BAŞKAN ARAS ÖĞRENCİLERLE FİDAN DİKTİ AĞUSTOS AYINDA YANAN ALAN YENİDEN YEŞERECEK
Bugün Türkiye genelinde gerçekleştirilen fidan dikimi etkinliği kapsamında Bodrum’un Karaova bölgesinde yanan alanlar fidanla buluştu. Başkan Aras, Bodrum'da 62 okuldan öğrencilerle birlikte fidanlara can suyu verdi.
HER YIL EN AZ 10 BİN MADEN İŞLETME RUHSATI VERİLİYOR HALKIN ŞİKAYETLERİ NEDEN DUYMAZDAN GELİNİYOR?
Çevre Bakanlığının bütçe komisyonundaki görüşmesinde maden ocaklarının hızla arttığına dikkat çeken ve her yıl en az 10 bin maden işletme ruhsatı verildiğini belirten CHP’li Özer, Bakan’a “Neden yöre halklarının şikayet ve itirazlarını duymazdan geliyorsunuz?” diye sordu.
Başkan Uysal’tan tarihi konuşma: ‘Kamu arazisinin bekçisi biziz’
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, belediyenin 12 bin 887 metrekarelik arazisinin ticaret kullanımına uygun olarak planlamasına ilişkin Belediye Meclisi’ndeki görüşmelerin ardından “Kamu arazisinin bekçisi biziz. Sizin hayaliniz yetmiyor bu kamucu yaklaşıma. Çünkü siz başka işler peşindesiniz. Bu kamu arazisini kendi hakkına kavuşması, ticari alan vasfına kavuşması sizi niye bu kadar geriyor. Mahkeme kararına rağmen ret vermeye devam ediyorsunuz. Ama millet görüyor” diye konuştu.
4. Kaleiçi Old Town Festivali Başlıyor
Ayrıntılı program: https://www.muratpasa-bld.gov.tr/PnlErisim/UploadedItems/kaleicioldtown_program.pdf
Döşemealtı’nda Nesli tükenmekte olan balaban kuşu yaralı bulundu
Döşemealtı'nda yaralı halde bulunan ve dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Balaban kuşu, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Balaban kuşu tedavisinin ardından doğal yaşamına bırakılacak.
EN ÇOK OKUNANLAR
BAŞKAN UYSAL, BU BAYRAM ‘BARIŞIN DA MÜJDECİSİ OLSUN’
510 bin defa ‘nasıl yardımcı olabilirim’ dediler
Muratpaşa'da Başkan Uysal’dan ‘Geçmiş olsun’ ziyareti
Başkan Uysal, Banu Avar söyleşisinde konuştu ‘Tek amacımız toplumu bütünleştirmek’
ANTALYA ‘ATA’SINA SAYGI İÇİN YÜRÜDÜ
HATAY SEVGİ PARKI RENGÂRENK