antalya haber

13 Aralık 2019 Cuma
DOLAR : 5,7830 EURO : 6,4619
BODRUM’UN KÜLTÜR ENVANTERİ ÇIKARILACAK
15.10.2019
Kültür Sanat
BODRUM MİMARLAR ODASI YÖNETİMİ BAŞKAN ARAS’I ZİYARET ETTİ Bodrum Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu-KUDEB tarafından başlatılan Bodrum kültür envanteri çalışmasına Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği de destek verecek.

Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile İstanbul’da bir araya gelen ve Bodrum’un çözüm bekleyen sorunlarını dile getiren Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği yönetim kurulu üyeleri, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ziyaret ederek görüşmenin ayrıntılarını paylaştı. 

Bodrum Mimarlar Odası Başkanı Gamze Türk ve yönetim kurulu üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yaptıkları görüşmede; küçük sanayi sitesi, taşınması gündeme gelen okullar, yeni planlanan çevre yolu ve kültür envanteri gibi hususların ele alındığını belirterek, Bakan Ersoy’dan bu konularda destek talep ettiklerini aktardılar. 

Özellikle sanayi sitesi altındaki arkeolojik değerlerin ortaya çıkarılması konusunda Bakan’la görüşme yaptıklarını belirten Gamze Türk, “Bakan Ersoy bize merkezde bulunan Bodrum Sanayi Sitesi ve Torba için hazineden yer bulabildiğimiz takdirde, burayı tahsis edebileceğini söyledi. Ayrıca kazılar için ödenek ve fon da bulabileceğini belirtti. Bir diğer husus da Bodrum’un kültür envanteri ile ilgili çalışma oldu. Bu konuda gerekli izinleri vermelerini talep ettik. Bodrum Kalesi arşivinden yararlanma yönündeki isteğimize de olumlu yanıt aldık” diye konuştu. Gamze Türk, Bodrum’un yeni bir koruma amaçlı imar planına ihtiyacı olduğunu da belirterek “Elimizde 2003 yılının planı var. Ancak 16 yılın bütüncül bir envanteri yok. Bir harita üzerinde, tarihi alanların da rota üzerine işlendiği açıklamalı bir plana ihtiyaç var.”dedi.

Bodrum Belediyesi KUDEB biriminin Bodrum Kültür Envanteri ve ayrıntılı bir harita konusunda çalışmalarına başladığını müjdeleyen Başkan Aras, “Belediyemizin çalışma grubu ile Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği’ndeki arkadaşlarımız birlikte hareket ederse ortaya çok güzel işler çıkarabiliriz” diye konuştu. 

Mimarlar Odası yönetiminin ziyaretinde 600 yıllık geçmişi olan Sandıma Köyü de gündeme geldi. Bakanlığın son yaptığı planlamada hazine parselinin büyük bir bölümü ‘turizm alanı’ olarak işaretlenen ve bu nedenle dava konusu olan Sandıma Köyü için restorasyon projesi yaptıklarını anlatan Başkan Aras, “Valilikten bütçesi onaylandı, köy odası ile çeşmesini yaptık. Şimdi Camisi de yapılacak” dedi. Aras, Bodrum’un doğal ve arkeolojik SİT alanlarında turizm amaçlı tahsis yapılamayacağını belirterek “Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile de bu konuyu konuştuk. Kendisi de bu yönde görüş bildirdi. Mevzuata, imara aykırı ne kadar uygulama varsa ortadan kaldırılacak” dedi.

Bu kategorideki diğer haberler

MİLLİ TAKIMIMIZ BUGÜN DÜNYA ŞAMPİYONASINA GİDİYOR
Bodrum Dans Kulübü Modern Dans Bölümünün 32 sporcu, 3 idareci ve 19 sporcu velisinden oluşan 54 kişilik Modern Dans Türk Milli Takımı Kafilesi, bugün Bodrum’dan ayrılıyor.
ANTALYA DOB ARALIK’TA ZENGİN BİR PROGRAM İLE 2019’A VEDA EDİYOR
Antalya Devlet Opera ve Balesi, Aralık ayında zengin bir program ile perdelerini açacak. Opera, operet, müzikal, konser ve çocuk oyunu olmak üzere toplam 11 temsil ile izleyici karşısına çıkacak olan Antalya DOB’da provalar hızla devam etmekte.
MUHTEŞEM PRÖMİYER SONRASI “ŞEKERONYA” TEKRAR SAHNEDE
HAKAN AYSEV “ÇARDAŞ PRENSESİ” OPERETİ İLE ANTALYA DOB SAHNESİNDE
Başkan Uysal’dan antik kentler için birlik teklifi
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 2’nci Uluslararası Antik Kentler Formu için bulunduğu Rusya’da, tarihi Kaleiçi gibi gündelik hayatın devam ettiği antik kent merkezine sahip şehirlerin bir araya gelip ortak kültürel ve sanatsal tanıtım birliği oluşturulmasını teklif etti.
Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı Başvuruları Başladı
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin 21-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan özel yetenek sınavları başvuruları başladı.
EN ÇOK OKUNANLAR
BAŞKAN UYSAL, BU BAYRAM ‘BARIŞIN DA MÜJDECİSİ OLSUN’
510 bin defa ‘nasıl yardımcı olabilirim’ dediler
Muratpaşa'da Başkan Uysal’dan ‘Geçmiş olsun’ ziyareti
Başkan Uysal, Banu Avar söyleşisinde konuştu ‘Tek amacımız toplumu bütünleştirmek’
HATAY SEVGİ PARKI RENGÂRENK
ANTALYA ‘ATA’SINA SAYGI İÇİN YÜRÜDÜ