antalya haber

21 Ocak 2020 Salı
DOLAR : 5,9085 EURO : 6,5530
Manavgat Belediye Başkanı Sn. Şükrü Sözen’in Sorgun’daki ağaç kesimleriyle ilgili kamuoyu açıklaması
27.12.2018
Çevre

Son 2 gündür Sorgun Bölgemizde özel bir firma tarafından yapılan ağaç kesimleri, kamuoyunda oldukça polemik konusu olmuş ve bazı çevrelerce bu ağaç kesimlerinin muhatabı olarak da Manavgat Belediyesi gösterilmeye çalışılmıştır. Manavgat Belediyesi ve şahsım olarak kentimizin doğal değerlerine koruma, sahiplenme ve gelecek kuşaklara aktarma konusunda verdiğimiz büyük önem ve hassasiyet bilinirken, Manavgat Belediye’mizin bu konuya karşı duyarsızmış gibi lanse edilmesi hem şahsımı ve çalışma arkadaşlarımı üzmüştür. 
Öncelikle Manavgat Belediye’mizin, kentimizin akciğeri konumundaki Sorgun Bölgesi’nde hayata geçirilmeye çalışılan ne projeyle, ne de ağaç kesimleriyle ilgili olarak hiçbir sorumluluğu ve engellemeye yönelik yaptırımının bulunmadığını belirtmek isterim. 
Konuya olan duyarlılığımız gereği, ağaçların kesimine yönelik olarak ilgili Bakanlığımız ve kurumlarımızla yazışmalar gerçekleştirilmiştir. Kamuoyunu şu şekilde bilgilendirmek isterim. 
Sorgun Mahallesinde yer alan;
* 20.285,77 m2 yüzölçümlü 1 no.lu özel parsele, Kültür ve Turizm Bakanlığınca (Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü) Kartal Yiğit İnşaat TaahEmlMim. Müh. Mad. Tur. San. veTic. Ltd. Şti. ye “ Günübirlik Tesis” kullanım amacı ile,
*13.023,26 m2 yüzölçümlü 2 no.lu özel parsele, Kültür ve Turizm Bakanlığınca (Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü) Tümbüller Tur. Tic. A.Ş. ‘ye “ Günübirlik Tesis” kullanım amacı ile
*33.540.32 m2 yüzölçümlü 3 no.lu özel parsele, Kültür ve Turizm Bakanlığınca (Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü) Datmar Tur. A.Ş. ‘ye “ Turizm Amaçlı Spor Tesisi” kullanım amacı ile her üç parsele de ön izin verilmiş ve ardından 1 ve 2 no.lu özel parseller için, alanın kesin tahsisi yapılmıştır. 
Ön izin sonrası Belediyemize iletilen vaziyet planları ve kesin tahsisler sonrası iletilen yapı ruhsatı talepleri, imar mevzuatı açısından incelenmiştir. Belediyemizin görevi olmamasına rağmen sorumluluk ve hassasiyetimiz nedeniyle anılan parseller üzerinde bulunan ağaçların kesimine ilişkin olarak 2 kez Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü bilgilendirilmiş ve konuya ilişkin görüşleri alınmıştır. 
Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü’nden gelen cevabı yazıda, projeye denk gelen bölümde ağaçların kesilmesinde bir sakınca olmadığı bildirilmiştir. 
Bahse konu parseller, Side Turizm Alanında kaldığından kullanımına yönelik her türlü planlama ve tahsis yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aittir. Belediyemiz bu alanlarda bulunan yapılaşma taleplerini ancak imar mevzuatına uygunluk açısından değerlendirebilmektedir. Belediyemizin başka bir yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır. 

Kamuoyuna Saygılarımla

Şükrü Sözen

Manavgat Belediye Başkanı

Bu kategorideki diğer haberler

MANAVGAT BELEDİYE BAŞKANI SN. ŞÜKRÜ SÖZEN’DEN ILICA KUMKÖY’DEKİ GÜNÜBİRLİK TESİS ALANI İLE İLGİLİ KAMUOYU AÇIKLAMASI
BAŞKAN ARAS ÖĞRENCİLERLE FİDAN DİKTİ AĞUSTOS AYINDA YANAN ALAN YENİDEN YEŞERECEK
Bugün Türkiye genelinde gerçekleştirilen fidan dikimi etkinliği kapsamında Bodrum’un Karaova bölgesinde yanan alanlar fidanla buluştu. Başkan Aras, Bodrum'da 62 okuldan öğrencilerle birlikte fidanlara can suyu verdi.
HER YIL EN AZ 10 BİN MADEN İŞLETME RUHSATI VERİLİYOR HALKIN ŞİKAYETLERİ NEDEN DUYMAZDAN GELİNİYOR?
Çevre Bakanlığının bütçe komisyonundaki görüşmesinde maden ocaklarının hızla arttığına dikkat çeken ve her yıl en az 10 bin maden işletme ruhsatı verildiğini belirten CHP’li Özer, Bakan’a “Neden yöre halklarının şikayet ve itirazlarını duymazdan geliyorsunuz?” diye sordu.
Başkan Uysal’tan tarihi konuşma: ‘Kamu arazisinin bekçisi biziz’
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, belediyenin 12 bin 887 metrekarelik arazisinin ticaret kullanımına uygun olarak planlamasına ilişkin Belediye Meclisi’ndeki görüşmelerin ardından “Kamu arazisinin bekçisi biziz. Sizin hayaliniz yetmiyor bu kamucu yaklaşıma. Çünkü siz başka işler peşindesiniz. Bu kamu arazisini kendi hakkına kavuşması, ticari alan vasfına kavuşması sizi niye bu kadar geriyor. Mahkeme kararına rağmen ret vermeye devam ediyorsunuz. Ama millet görüyor” diye konuştu.
İbradı’da Dünya Mirasına Hançer Vurulacak
UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterilen İbradı Sülek ve Karamıklı Yaylası’nda mermer ocakları için kazmalar vuruldu, Toros sedirleri kesilmeye başlandı. Doğaya yapılan kıyıma tepki olarak dün bölgeye giden çevreciler ise daha önce yargının iptal ettiği mermer ocağı konusunda yapılan yeni girişimi kınadı.
4. Kaleiçi Old Town Festivali Başlıyor
Ayrıntılı program: https://www.muratpasa-bld.gov.tr/PnlErisim/UploadedItems/kaleicioldtown_program.pdf
EN ÇOK OKUNANLAR
BAŞKAN UYSAL, BU BAYRAM ‘BARIŞIN DA MÜJDECİSİ OLSUN’
510 bin defa ‘nasıl yardımcı olabilirim’ dediler
Muratpaşa'da Başkan Uysal’dan ‘Geçmiş olsun’ ziyareti
Başkan Uysal, Banu Avar söyleşisinde konuştu ‘Tek amacımız toplumu bütünleştirmek’
ANTALYA ‘ATA’SINA SAYGI İÇİN YÜRÜDÜ
HATAY SEVGİ PARKI RENGÂRENK