antalya haber

24 Ağustos 2019 Cumartesi
DOLAR : 5,7642 EURO : 6,3769
Manavgat Belediye Başkanı Sn. Şükrü Sözen’in Sorgun’daki ağaç kesimleriyle ilgili kamuoyu açıklaması
27.12.2018
Çevre

Son 2 gündür Sorgun Bölgemizde özel bir firma tarafından yapılan ağaç kesimleri, kamuoyunda oldukça polemik konusu olmuş ve bazı çevrelerce bu ağaç kesimlerinin muhatabı olarak da Manavgat Belediyesi gösterilmeye çalışılmıştır. Manavgat Belediyesi ve şahsım olarak kentimizin doğal değerlerine koruma, sahiplenme ve gelecek kuşaklara aktarma konusunda verdiğimiz büyük önem ve hassasiyet bilinirken, Manavgat Belediye’mizin bu konuya karşı duyarsızmış gibi lanse edilmesi hem şahsımı ve çalışma arkadaşlarımı üzmüştür. 
Öncelikle Manavgat Belediye’mizin, kentimizin akciğeri konumundaki Sorgun Bölgesi’nde hayata geçirilmeye çalışılan ne projeyle, ne de ağaç kesimleriyle ilgili olarak hiçbir sorumluluğu ve engellemeye yönelik yaptırımının bulunmadığını belirtmek isterim. 
Konuya olan duyarlılığımız gereği, ağaçların kesimine yönelik olarak ilgili Bakanlığımız ve kurumlarımızla yazışmalar gerçekleştirilmiştir. Kamuoyunu şu şekilde bilgilendirmek isterim. 
Sorgun Mahallesinde yer alan;
* 20.285,77 m2 yüzölçümlü 1 no.lu özel parsele, Kültür ve Turizm Bakanlığınca (Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü) Kartal Yiğit İnşaat TaahEmlMim. Müh. Mad. Tur. San. veTic. Ltd. Şti. ye “ Günübirlik Tesis” kullanım amacı ile,
*13.023,26 m2 yüzölçümlü 2 no.lu özel parsele, Kültür ve Turizm Bakanlığınca (Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü) Tümbüller Tur. Tic. A.Ş. ‘ye “ Günübirlik Tesis” kullanım amacı ile
*33.540.32 m2 yüzölçümlü 3 no.lu özel parsele, Kültür ve Turizm Bakanlığınca (Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü) Datmar Tur. A.Ş. ‘ye “ Turizm Amaçlı Spor Tesisi” kullanım amacı ile her üç parsele de ön izin verilmiş ve ardından 1 ve 2 no.lu özel parseller için, alanın kesin tahsisi yapılmıştır. 
Ön izin sonrası Belediyemize iletilen vaziyet planları ve kesin tahsisler sonrası iletilen yapı ruhsatı talepleri, imar mevzuatı açısından incelenmiştir. Belediyemizin görevi olmamasına rağmen sorumluluk ve hassasiyetimiz nedeniyle anılan parseller üzerinde bulunan ağaçların kesimine ilişkin olarak 2 kez Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü bilgilendirilmiş ve konuya ilişkin görüşleri alınmıştır. 
Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü’nden gelen cevabı yazıda, projeye denk gelen bölümde ağaçların kesilmesinde bir sakınca olmadığı bildirilmiştir. 
Bahse konu parseller, Side Turizm Alanında kaldığından kullanımına yönelik her türlü planlama ve tahsis yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aittir. Belediyemiz bu alanlarda bulunan yapılaşma taleplerini ancak imar mevzuatına uygunluk açısından değerlendirebilmektedir. Belediyemizin başka bir yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır. 

Kamuoyuna Saygılarımla

Şükrü Sözen

Manavgat Belediye Başkanı

Bu kategorideki diğer haberler

Çevre ödülü 4’üncü kez Muratpaşa’nın
Muratpaşa Belediyesi, Fethiye’de düzenlenen Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni’nde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından verilen ‘En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri’ ödülünü aldı. MuratpaşaBelediyesi, ödülü üst üste 4’üncü kez alırken Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Bu ödülü son derece yüksek bir bilinçle çalışmalarımızda bize yön gösteren Muratpaşa sakinleri adına alıyoruz” dedi.
Muratpaşa’nın küçük çevrecileri
Muratpaşa’yla doğayı korudular
Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlendiği etkinlikle Dr. Galip Kahraman Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencileri topladıkları atıklarla 208 metreküp toprağın kirlenmesini önledi, 132 milyon litre suyun içilemez hale gelmesinin önüne geçti.
Muratpaşalı kadınlar, spor yaparak Çevre Festivali’ne davet etti Çevre Festivali başlıyor
Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenleyeceği Çevre Festivali 19 Nisan Cuma günü başlıyor. “Dünyaya nefes olalım” sloganıyla 3 gün boyunca devam edecek festival için Muratpaşa’da kadınlar Konyaaltı sahilinden Ziya Gökalp Kent Parkı’na değişik noktalarda sabah sporu ve yoga yapıp Antalyalıları Çevre Festivali’ne davet etti.
BELENLİ HALKININ SAĞLIĞI MADEN OCAKLARINA KURBAN EDİLEMEZ
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya’nın Kaş İlçesine bağlı Belenli Mahallesinde 8 yeni mermer ocağının daha faaliyete geçeceği iddialarını TBMM’ye taşıdı. Belenli halkının bir yıl önce açılan maden ocağını da istemediğini anımsatan Budak, “Mevcut ocağın kapatılması beklenirken 8 yeni ocağın daha açılacağı yönünde iddialar bulunmaktadır. Eğer iddialar doğruysa yöre halkının sağlığı hiçe sayılıyor demektir. Aynı zamanda tam anlamıyla bir doğa katliamıdır. Konunun acilen açıklığa kavuşturulmasını bekliyoruz. Belenli halkının sağlığı maden ocaklarına kurban edilemez, buna izin vermeyeceğiz” dedi.
Muratpaşa'da Sinan Mahallesi’nde rötuşlar atılıyor
Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya tam merkezinde bir açık hava alışveriş merkezini andıran Sinan Mahallesi çarşısındaki yeni çalışması son aşamaya geldi. Çarşının Atatürk Caddesi’ne açılan 3 ayrı sokağına asma-germe branda sistemi kuruldu.
EN ÇOK OKUNANLAR
BAŞKAN UYSAL, BU BAYRAM ‘BARIŞIN DA MÜJDECİSİ OLSUN’
510 bin defa ‘nasıl yardımcı olabilirim’ dediler
Muratpaşa'da Başkan Uysal’dan ‘Geçmiş olsun’ ziyareti
Başkan Uysal, Banu Avar söyleşisinde konuştu ‘Tek amacımız toplumu bütünleştirmek’
Muratpaşa'nın Kırcami planlarında top Büyükşehir’de
HATAY SEVGİ PARKI RENGÂRENK