antalya haber

13 Aralık 2019 Cuma
DOLAR : 5,7830 EURO : 6,4619
Rafet Zeybek: Eğitimde Tasarruf Olmaz.
16.09.2019
Politika
Kaş İlçesinde sınıf/şube birleştirmelerine dair velilerin şikayetlerini TBMM’ye taşıyan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek verdiği soru önergesi sonrası şu açıklamaları yaptı;

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “kalabalık sınıflara son verileceği, norm fazlası öğretmen olmayacağı” açıklamaları hafızalarda yerini korurken Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gelen ilgili resmi yazıda kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, kamu zararının önlenmesi amacı ile 1’inci ve 5’inci sınıfların öğrenci mevcutlarının en az 30 öğrenci olarak belirlenmesini talep edilmiştir, bu yazı ile Kaş ilçesinde birçok sınıf/şube birleştirilmesinin önü açılmıştır ancak ilgili yazıya rağmen bile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu kararı 1 ve 5’inci sınıflar dışında diğer sınıflara uygulamış öğrenci ve velileri mağdur etmiştir. 

Bakan Selçuk’un Kaş’ta yaşananlardan haberi var mıdır? 

Birleştirilmiş ve mevcudu artan kalabalık sınıf/şubelerde eğitim görecek öğrencilerin durumu Milli Eğitim Bakanı’nın ilk gündemi olmalıdır. 
Birleştirilen sınıflar nedeniyle birçok öğrenci öğretmeninden ayrılacaktır. Çocukların yaşayacağı duygusal çöküntü ve travmaları göz önünde bulundurmadan, okulların açıldığıbugünlerde yapılan uygulama eğitimde plansızlığın bir kanıtıdır. Kapanan sınıflar nedeniyle norm fazlası olacak öğretmenlerin durumunun ne olacağı belirsizliğini korumaktadır. 

Öğrenci velilerinin Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürüne durumu aktarmalarına rağmen, İlçe Milli Eğitim Müdürünün duruma tepkisiz kaldığı, gelen üst yazıda belirtilen sınıflar yerine ara sınıflarda bu kararı uyguladığı iddiası da, hali hazırda yanlış olan bir uygulamanın, müdürün inisiyatifi ile daha da yanlış hale getirilerek uygulanmasıdır. Velilerin yaşanan bu durum karşısında eylem yapması ise durumun ciddiyetini göstermektedir. Velilerin haklı talepleri görmezden gelinemez.

Ülkede israfın kanıtları her gün sergilenmektedir, tüm bu israf kalemleri halkın gözü önündeyken, eğitimde tasarruf adı ile sınıf/şube birleştirerek öğrencilerin kalabalık sınıflara razı edilmesi kabul edilemez. Eğer Milli Eğitim Bakanlığı bir tasarruf tedbiri alacaksa buna makam araçları ile başlamalıdır, öğrenciler ve okullar üzerinden tasarruf yapılamaz. “ 

Bu kategorideki diğer haberler

BAŞKAN SAVAŞ’IN 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ MESAJI
YAPAY ZEKAYA GÖSTERMELİK DESTEK
Dünyanın geleceğini şekillendiren yapay zeka ve blokzincir konusunu Meclis gündemine taşıyan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın önergesine bakanlıktan verilen yanıt vahim tabloyu ortaya koydu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, akademik programlar ve sanayi sektöründe son 10 yılda yapay zeka projelerine verilen destek miktarının 2019 fiyatlarıyla toplam 410 milyon lira olduğunu açıkladı. CHP Antalya Milletvekili Budak, Avrupa ülkelerinin bu alandaki yatırımlara yılda milyarlarca euro ayırdığını vurgulayarak, “10 yıllık proje bütçeleri neredeyse Okluk koyundaki bir yazlık sarayın maliyeti kadar” dedi.
CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul’un açıklaması
CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.
Hasan Şahin: CHP’li başkanlarımız Kırcami Halkının yanındadır.
Cumhuriyet Halk Partisi Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin; “AK Parti Antalya’daki seçim yenilgisinin faturasını Kırcami Halkına kesmeye çalışıyor. O gün meydanlarda “Yanınızdayız” nutuğu atanlar bu gün planı engellemek için çırpınıyorlar. “
BİZ ALIN TERİNİ, HİÇ BİR ZAMAN SİYASETE BULAŞTIRMADIK
Ak Parti Manavgat Belediye Başkan Adayı Hasan Öz’ün kamuoyunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat ASAT Hizmet birimindeki işten çıkarmalar ve yer değişiklikleriyle ilgili, yapmış olduğu ima, itham ve suçlamalar üzerine“kendisine değil”, kamuoyuna ve halkımıza açıklama yapma ihtiyacı hasılolmuştur. Bizim için değerli olan halkımızdır. Halkımızın sağduyusuyla bu süreci doğru değerlendireceğine inancımız sonsuzdur.
MARMARİS'TE MEHMET OKTAY BAŞKANLIĞINDA İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
I
EN ÇOK OKUNANLAR
BAŞKAN UYSAL, BU BAYRAM ‘BARIŞIN DA MÜJDECİSİ OLSUN’
510 bin defa ‘nasıl yardımcı olabilirim’ dediler
Muratpaşa'da Başkan Uysal’dan ‘Geçmiş olsun’ ziyareti
Başkan Uysal, Banu Avar söyleşisinde konuştu ‘Tek amacımız toplumu bütünleştirmek’
HATAY SEVGİ PARKI RENGÂRENK
ANTALYA ‘ATA’SINA SAYGI İÇİN YÜRÜDÜ