antalya haber

23 Temmuz 2019 Salı
DOLAR : 5,6786 EURO : 6,3701
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’dan ‘müthiş’ teklif
27.06.2019
Sektörel
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 2’nci Kadın Kooperatifleri Festivali’nde düzenlenen sempozyumda, kooperatiflerinin üretimlerini ulusal ve uluslararası pazarlarla buluşturacak bir ajansın kurulmasını önerirken ilk adımı da atmaya hazır olduklarını söyledi. Başkan Uysal, “Şimdi, diğer belediyelere mektup yazacağız. Kendi iç piyasamızda başlayalım. 200 belediyenin birden kadın kooperatiflerinin ürünlerini sergilediğini ve sattırmaya çalıştığBağlantıını düşünün. Müthiş bir şey ortaya çıkabilir” diye konuştu.

 

Muratpaşa Belediyesi’nin Şanlıurfa’dan İzmir, Çanakkale, Eskişehir ve Artvin’e, Türkiye’nin dört bir yanından kadınların kurup yönettiği girişimcilik, işletme ve üretim kooperatiflerini buluştuğu 2’nci Kadın Kooperatifleri Festivali kapsamında sempozyum düzenlendi. 
 

KADIN DURUŞU VE KİMLİĞİ

Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda düzenlenen sempozyumun açılış oturumunda konuşan Başkan Uysal, kadın duruşu ve kimliği açısından üreten ve bağımsız kadınların oluşturduğu bir toplumun ‘müthiş enerjisi ve gücünün’ bütün ülkeyi taşıyacağını söyledi. Kadının bağımsızlığının toplumun tüm fertlerini birey haline getireceğini belirten Başkan Uysal, “Devleti de, kamuyu da birey yapacak. Düşünün, Türkiye’de bütün kadınların ürettiğini, ürettiğini satabildiğini muhteşem bir toplum yapısı ortaya çıkar” dedi. 
 

ULUSLARARASI PAZARLAR

Başkan Uysal, Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcilerinin de yer aldığı sempozyumda Türkiye’de kadın kooperatiflerinin üretimlerinin dünya pazarlarıyla buluşması için önemli bir çağrı yaptı. Başkan Uysal, ulusal ve uluslararası ölçekte kadınların üreteceği şeyleri satın alacak, onların pazarlanması ve sunulmasıyla ilgili bir ajans kurulmasını teklif etti. Belediyelerinin bu noktada sahip olduğu pazar ve kermes yerlerinin çok sınırlı destek olduğunun altını çizen Başkan Uysal, “Kamu makamları bu ajans çalışmasını, uzmanlık ve uluslararası takip isteyen bu düzeni kurabilir ya da bu düzeni kurabilecek sivil toplum örgütleriyle iletişime geçebilir” dedi.

Muratpaşa Belediye Başkanı olarak şimdi diğer belediyelere mektup yazarak bölgelerinde kadın kooperatiflerinin bir araya geldiği organizasyonlar yapmaya davet edeceğini belirten Ümit Uysal, konuşmasında “Kendi iç piyasamızda başlayalım. 200 belediyenin birden kadın kooperatiflerininürünlerini sergilediğini ve sattırmaya çalıştığını düşünün müthiş bir şey ortaya çıkabilir” ifadesine yer verdi.   
 

‘TÜRKİYE, TEŞEKKÜR ETMEK ZORUNDA’

Başkan Uysal’ın alkışlarla karşılanan konuşmasının ardından gazeteci, yazar ve ekonomist Meliha Okur da kısa bir değerlendirme yaptı. Festival için Antalya’da buluşan kadınlara, “Antalya’yı gezdiniz mi?” diye soran Okur, “Bulunduğunuz belediye sosyal belediyeciliğin en iyi örneklerinden biri. Her yerde denize girilebiliyor, her yere yürüyerek erişme şansı var. Antalyalılar çok mutlu. Sabahın 6.00’sı, 7.00’si denizdeler ve Başkanı anlatıyorlar. Öncelikle böyle bir başkana Türkiye teşekkür etmek zorunda çünkü sosyal belediyecilik Türkiye’nin dönüşümü için çok önemli” diye konuştu.

Okur’un değerlendirmelerini ardından başkanlığını  Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğretim üyesi Dr. İlkay Kutlar yaptığı sempozyumun sabah oturumunda küreselleşme sürecinde kooperatiflerin gücü ve önemiyle birlikte Türkiye’de kooperatifçilik hareketleri ve kamunun proje destekleri konuşuldu. Sempozyumda, Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca, Antalya Tarım Orman İl Müdürü Mustafa Özen, AÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölümü öğretim üyesi Dr. Nilüfer Cengiz ve ticaret uzmanı Melike Davaslı Okçu konuşmacı olarak yer aldı. Sempozyum, öğleden sonra, kadın örgütlenmesinde kooperatifçilik eğitiminin önemi, Kadın Kooperatifleri Birliği’nin oluşturulmasının imkanlarının değerlendirildiği ikinci oturumla sona erdi.  

Bu kategorideki diğer haberler

Akdeniz Üniversitesi ve Antalya İl Ticaret Müdürlüğü Arasında İş Birliği
Akdeniz Üniversitesi ve Antalya İl Ticaret Müdürlüğü arasında üniversite öğrencilerine ve mezunlara staj ve iş imkanları sağlamak ayrıca öğrencilerin kariyer gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.
ATB ÜRÜN İHTİSAS BORSASI ACENTESİ OLDU
Antalya Ticaret Borsası, Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) ile acentelik sözleşmesi imzaladı. TOBB ve Ticaret Borsaları tarafından kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.'nin acenteliğini alan ATB, Elektronik Ürün Senetlerine ilişkin borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirebilecek.
ÜRETEN ÇOCUKLAR BAŞKAN OKTAY'LA DENEY YAPTI
AÜ’de Bilimsel Kriterlere Uygun Olmayan Akademik Faaliyetler Tartışıldı
Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından 30 Mayıs 2019 tarihinde ‘Predatör Akademik Faaliyetler’ konulu konferans gerçekleştirildi.
ÇANDIR, YÖREX ÖDÜLÜNÜ CUMHURBAŞKANI’NIN ELİNDEN ALDI
Türkiye’nin ilk ve tek yöresel ürünler fuarı YÖREX Projesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ‘Oda ve Borsa Proje Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.
Manavgat MATSO Turizm Fakültesi’nde Turizm Haftası Etkinliği
Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi’nde Dünya Turizm Haftası kapsamında “İspanya ve Türkiye Turizmi Üzerine Karşılaştırmalı Genel Bir Değerlendirme” konusunun ele alındığı konferans düzenlendi.
EN ÇOK OKUNANLAR
BAŞKAN UYSAL, BU BAYRAM ‘BARIŞIN DA MÜJDECİSİ OLSUN’
510 bin defa ‘nasıl yardımcı olabilirim’ dediler
Muratpaşa'da Başkan Uysal’dan ‘Geçmiş olsun’ ziyareti
Başkan Uysal, Banu Avar söyleşisinde konuştu ‘Tek amacımız toplumu bütünleştirmek’
Muratpaşa'nın Kırcami planlarında top Büyükşehir’de
HATAY SEVGİ PARKI RENGÂRENK