antalya haber

19 Kasım 2019 Salı
DOLAR : 5,7407 EURO : 6,3492
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’dan ‘müthiş’ teklif
27.06.2019
Sektörel
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 2’nci Kadın Kooperatifleri Festivali’nde düzenlenen sempozyumda, kooperatiflerinin üretimlerini ulusal ve uluslararası pazarlarla buluşturacak bir ajansın kurulmasını önerirken ilk adımı da atmaya hazır olduklarını söyledi. Başkan Uysal, “Şimdi, diğer belediyelere mektup yazacağız. Kendi iç piyasamızda başlayalım. 200 belediyenin birden kadın kooperatiflerinin ürünlerini sergilediğini ve sattırmaya çalıştığBağlantıını düşünün. Müthiş bir şey ortaya çıkabilir” diye konuştu.

 

Muratpaşa Belediyesi’nin Şanlıurfa’dan İzmir, Çanakkale, Eskişehir ve Artvin’e, Türkiye’nin dört bir yanından kadınların kurup yönettiği girişimcilik, işletme ve üretim kooperatiflerini buluştuğu 2’nci Kadın Kooperatifleri Festivali kapsamında sempozyum düzenlendi. 
 

KADIN DURUŞU VE KİMLİĞİ

Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda düzenlenen sempozyumun açılış oturumunda konuşan Başkan Uysal, kadın duruşu ve kimliği açısından üreten ve bağımsız kadınların oluşturduğu bir toplumun ‘müthiş enerjisi ve gücünün’ bütün ülkeyi taşıyacağını söyledi. Kadının bağımsızlığının toplumun tüm fertlerini birey haline getireceğini belirten Başkan Uysal, “Devleti de, kamuyu da birey yapacak. Düşünün, Türkiye’de bütün kadınların ürettiğini, ürettiğini satabildiğini muhteşem bir toplum yapısı ortaya çıkar” dedi. 
 

ULUSLARARASI PAZARLAR

Başkan Uysal, Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcilerinin de yer aldığı sempozyumda Türkiye’de kadın kooperatiflerinin üretimlerinin dünya pazarlarıyla buluşması için önemli bir çağrı yaptı. Başkan Uysal, ulusal ve uluslararası ölçekte kadınların üreteceği şeyleri satın alacak, onların pazarlanması ve sunulmasıyla ilgili bir ajans kurulmasını teklif etti. Belediyelerinin bu noktada sahip olduğu pazar ve kermes yerlerinin çok sınırlı destek olduğunun altını çizen Başkan Uysal, “Kamu makamları bu ajans çalışmasını, uzmanlık ve uluslararası takip isteyen bu düzeni kurabilir ya da bu düzeni kurabilecek sivil toplum örgütleriyle iletişime geçebilir” dedi.

Muratpaşa Belediye Başkanı olarak şimdi diğer belediyelere mektup yazarak bölgelerinde kadın kooperatiflerinin bir araya geldiği organizasyonlar yapmaya davet edeceğini belirten Ümit Uysal, konuşmasında “Kendi iç piyasamızda başlayalım. 200 belediyenin birden kadın kooperatiflerininürünlerini sergilediğini ve sattırmaya çalıştığını düşünün müthiş bir şey ortaya çıkabilir” ifadesine yer verdi.   
 

‘TÜRKİYE, TEŞEKKÜR ETMEK ZORUNDA’

Başkan Uysal’ın alkışlarla karşılanan konuşmasının ardından gazeteci, yazar ve ekonomist Meliha Okur da kısa bir değerlendirme yaptı. Festival için Antalya’da buluşan kadınlara, “Antalya’yı gezdiniz mi?” diye soran Okur, “Bulunduğunuz belediye sosyal belediyeciliğin en iyi örneklerinden biri. Her yerde denize girilebiliyor, her yere yürüyerek erişme şansı var. Antalyalılar çok mutlu. Sabahın 6.00’sı, 7.00’si denizdeler ve Başkanı anlatıyorlar. Öncelikle böyle bir başkana Türkiye teşekkür etmek zorunda çünkü sosyal belediyecilik Türkiye’nin dönüşümü için çok önemli” diye konuştu.

Okur’un değerlendirmelerini ardından başkanlığını  Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğretim üyesi Dr. İlkay Kutlar yaptığı sempozyumun sabah oturumunda küreselleşme sürecinde kooperatiflerin gücü ve önemiyle birlikte Türkiye’de kooperatifçilik hareketleri ve kamunun proje destekleri konuşuldu. Sempozyumda, Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca, Antalya Tarım Orman İl Müdürü Mustafa Özen, AÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölümü öğretim üyesi Dr. Nilüfer Cengiz ve ticaret uzmanı Melike Davaslı Okçu konuşmacı olarak yer aldı. Sempozyum, öğleden sonra, kadın örgütlenmesinde kooperatifçilik eğitiminin önemi, Kadın Kooperatifleri Birliği’nin oluşturulmasının imkanlarının değerlendirildiği ikinci oturumla sona erdi.  

Bu kategorideki diğer haberler

ORTADOĞU’DA ATATÜRK ETKİSİ
Suriye meselesinde yapılan hatalardan sonra Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olunduğunu kaydeden Meydan, “Atatürk etkisindeki bir Türkiye asla emperyalizmin bölgedeki oyunlarının bir aktörü olmaz. Başından beri Türkiye’nin yapması gereken şey Suriye toprak bütünlüğü için mücadele etmektir. Ama öyle olmadı” dedi.
BÜYÜKŞEHİR’DEN ÜRETİCİYE ZEYTİN TOPLAMA KASASI
Tarımın kent ekonomisine daha fazla katkı sağlamasını hedefleyen Hatay Büyükşehir Belediyesi, bu amaçla gerçekleştirdiği hizmetlere bir yenisini ekliyor.
Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Ölçme ve Değerlendirme Eğitimi Gerçekleştirildi
Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, DADD üyeleriyle bir araya geldi
Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ören yerlerine, doğaya; sevgi ve barışa dikkat çekmek amacıyla denize açılan Denizlerdeyiz Amatör Denizcilik Derneği (DADD) üyeleriyle bir araya geldi.
ANTALYA BAROSUNDAN ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA
Antalya Barosu yeni adli yıl açılışına Ata'nın huzuruna çelenk koyarak başladı. Baro başkanı Polat Balkan açılış sebebiyle bir açıklama yayınladı. "Tuzumuz kuru olmasa da, tuzu kokmuşlara inat, mesleğimizin onuru ve saygınlığı için mücadele etmeye devam edeceğiz!"
DÖŞEMEALTI’NIN HALI TARLALARI DÜNYA BASININDA
Döşemealtı'nın halı ve halı tarlalarının görsel şöleni, dünyanın önde gelen basın kuruluşları tarafından büyük bir ilgi ile takip ediliyor. Dünyanın önde gelen basın kuruluşlarının gözdesi haline gelen halı tarlalarındaki birbirinden farklı renkleri,uluslararası ajansların foto muhabirleri çektikleri karelerle dünyaya tanıttı
EN ÇOK OKUNANLAR
BAŞKAN UYSAL, BU BAYRAM ‘BARIŞIN DA MÜJDECİSİ OLSUN’
510 bin defa ‘nasıl yardımcı olabilirim’ dediler
Muratpaşa'da Başkan Uysal’dan ‘Geçmiş olsun’ ziyareti
Başkan Uysal, Banu Avar söyleşisinde konuştu ‘Tek amacımız toplumu bütünleştirmek’
HATAY SEVGİ PARKI RENGÂRENK
Muratpaşa'nın Kırcami planlarında top Büyükşehir’de