antalya haber

23 Temmuz 2019 Salı
DOLAR : 5,6786 EURO : 6,3701
Muratpaşa’da Demans Kafe için ilk adım atıldı
04.07.2019
Yaşam
Muratpaşa Belediyesi, 2018 yılında kurduğu ‘Alzheimer Danışma Hattı’nın ardından ilçede demans ve Alzheimer hastalarına hizmet verecek Demans Kafe’nin kurulması çalışmalarına başladı. İlk ve orta evre demans hastaları ve yakınlarına sosyal bakım programı kapsamında destek sağlayacak DemansKafe, Şirinyalı Mahallesi’nde açılacak.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 31 Mart yerel seçimlerine giderken açıkladığı projeleri tek tek hayata geçiriyor. Bugün sayıları 4 olan Yaşlı Evlerinin yaygınlaştırılması, fiziksel ve sosyal çevrenin ‘yaşlı dostu kent’ kavramı çerçevesinde yenilenmesi gibi çalışmalarının bir araya getirildiği “Komşularımızla Keyif Zamanı” başlığı altında yer alan Demans Kafe’nin kurulacağı yer belirlendi. 
 

Başkan Uysal, kent içi ulaşım ağlarına yakın olması gibi bir çok neden göz önünde bulundurularak Demans Kafe’nin Şirinyalı Mahallesi’nde kurulacağını söyledi. Bu projeyle, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) mali destek programına da başvuracaklarını belirten Başkan Uysal, Yaşlı Evleri projesinin ardından Demans Kafe’nin Muratpaşa Belediyesi’nin özgün bir projesi olarak hayata geçirileceğini belirtti. 
 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı yaşlılar çalışmasına göre Türkiye’deki 65 yaş ve üzeri nüfusun 5 yılda yüzde 16 artarak 7 milyon 186 bin 204 kişi olduğunu söyleyen başkan Uysal, yaşlanan nüfusla beraber demansın hızla arttığına dikkat çekti. Başkan Uysal, “Bugün ülkemizde 600 binin üzerinde demansın bir çeşidi olan Alzheimer hastası bulunmaktadır. Ancak teşhisi konulmamış, resmi rakamlara yansımamış yüzbinlerce demans hastası bulunmaktadır” diye konuştu. Antalya için yapılan bir araştırmanının sonuçlarına göre kentte 54 binin üzerinde demans, 24 binin üzerinde ise Alzheimer hastası bulunduğuna dikkat çeken Başkan Uysal, şunları söyledi:

Buna karşınMuratpaşa özelinde gerek demans gerekse alzheimer hastalarına bakım hizmeti veren kurumsal bir model bulunmamaktadır. Muratpaşa Belediyesi olarak 2018’de ‘Alzheimer Danışma Hattı’nı kurduk. Tarafımıza yapılan başvurularda kurumsal bir hizmet modeline ihtiyacın yüksek olduğunu görmekteyiz. Demans Kafe projemizin amacı ilk ve orta evre demans hastaları veyakınlarına sosyal bakım programı kapsamında destek sağlamaktır.
 

Başkan Uysal, Demans Kafe’de ilk ve orta evre demans hasta ve yakınlarını bir araya getiren, günlük hayatlarının gereklerini yerine getirerek destekleyici ve geliştirici faaliyetler, terapi grupları ve etkinlikler aracılığı ile kendilerini rahat bir ortamda hissetmelerini sağlayan bin model öngördüklerini belirtti. Bu hizmet modelinin, yapılan araştırmalara göre, şimdiye kadar hayata geçirilmemiş olduğuna dikkat çeken Başkan Uysal, projenin diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel girişimlere de örnek olacağını aktardı.

Bu kategorideki diğer haberler

Yüreğinde engel olmayan herkese kapımız açık’
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Engelsiz Kafe’de yenilenme çalışmalarını büyük oranda tamamlandığını belirterek, “Burası, bizim bölgemizde engellilere tahsis edilen, engellilere öncelik verilen en geniş alandır. Burada bir kafe hizmeti var ve kapıları ruhunda engel olmayan herkese açık” diye konuştu.
MANAVGAT BELEDİYESİ’NDEN GENÇ KADINLARA EVLİLİK OKULU
KADINLAR BODRUM'DA BULUŞTU “BAŞARI ÖYKÜSÜ” NÜN 5’NCİSİ BODRUM’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
5.’si Bodrum’da düzenlenen “Bir Başarı Öyküsü: Mavi Yolculuk” Sanat Şöleninde, kadınların başarı hikayeleri paylaşıldı.
LÖSEV’in Kurban Bayramına Kadar Hedefi Tüm Türkiye’de 30 Bin Aileye Ulaşmak…
Lösemi ve kanser tedavisi gören çocuk ve yetişkinlerin iyileşmesi için protein ağırlıklı beslenmeleri çok önemli. Bu nedenle LÖSEV, 12 ay boyunca kayıtlı hastalarına kırmızı et yardımını sürdürüyor. En kaliteli protein kaynağı olan et ve et ürünleri hastaların beslenmesinde çok önemli bir yere sahip. Özellikle lösemide et ve et ürünleri tüketerek sağlıklı beslenen hastalar bu zorlu tedavi sürecini daha kolay atlatıyorlar. 2019 Mayıs ayında 8500’e hasta ve ailesine kırmızı et yardımı yapan LÖSEV, 2019 Nisan ayından bu yana Türkiye genelinde 14 Bin aileye et yardımı ulaştırıldı.
Döşemealtı’nın Altın pedalları Türkiye Şampiyonu
Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından Konya’da düzenlenen yarışlarda takım halinde Türkiye Şampiyonu olan Kırkgöz Döşemealtı Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Bisiklet takımı sporcularını ağırladı.
Kan donduran cinayet üzerine Akdeniz Üniversitesi bir mesaj yayınladı
Önceki gün Balıkesir’in Havran ilçesi yakınlarında öz kızının kullandığı otomobile arkadan çarparak yoldan çıkaran, ardından da 15 el ateş ederek öldüren cani ruhlu baba suçunu itiraf etti. Çinayeti sırf annesinin kahrolup üzülmesi için işlediğini söyledi. Akdeniz Üniversitesinden bu hafta mezun olan Yılmaz’ın hikayesi ümiversiteyi yasa boğdu. Üniversite yönetimi bir taziye mesajı yayınladı. İşte o mesaj:
EN ÇOK OKUNANLAR
BAŞKAN UYSAL, BU BAYRAM ‘BARIŞIN DA MÜJDECİSİ OLSUN’
510 bin defa ‘nasıl yardımcı olabilirim’ dediler
Muratpaşa'da Başkan Uysal’dan ‘Geçmiş olsun’ ziyareti
Başkan Uysal, Banu Avar söyleşisinde konuştu ‘Tek amacımız toplumu bütünleştirmek’
Muratpaşa'nın Kırcami planlarında top Büyükşehir’de
HATAY SEVGİ PARKI RENGÂRENK