antalya haber

19 Kasım 2019 Salı
DOLAR : 5,7407 EURO : 6,3492
Muratpaşa’da Demans Kafe için ilk adım atıldı
04.07.2019
Yaşam
Muratpaşa Belediyesi, 2018 yılında kurduğu ‘Alzheimer Danışma Hattı’nın ardından ilçede demans ve Alzheimer hastalarına hizmet verecek Demans Kafe’nin kurulması çalışmalarına başladı. İlk ve orta evre demans hastaları ve yakınlarına sosyal bakım programı kapsamında destek sağlayacak DemansKafe, Şirinyalı Mahallesi’nde açılacak.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 31 Mart yerel seçimlerine giderken açıkladığı projeleri tek tek hayata geçiriyor. Bugün sayıları 4 olan Yaşlı Evlerinin yaygınlaştırılması, fiziksel ve sosyal çevrenin ‘yaşlı dostu kent’ kavramı çerçevesinde yenilenmesi gibi çalışmalarının bir araya getirildiği “Komşularımızla Keyif Zamanı” başlığı altında yer alan Demans Kafe’nin kurulacağı yer belirlendi. 
 

Başkan Uysal, kent içi ulaşım ağlarına yakın olması gibi bir çok neden göz önünde bulundurularak Demans Kafe’nin Şirinyalı Mahallesi’nde kurulacağını söyledi. Bu projeyle, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) mali destek programına da başvuracaklarını belirten Başkan Uysal, Yaşlı Evleri projesinin ardından Demans Kafe’nin Muratpaşa Belediyesi’nin özgün bir projesi olarak hayata geçirileceğini belirtti. 
 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı yaşlılar çalışmasına göre Türkiye’deki 65 yaş ve üzeri nüfusun 5 yılda yüzde 16 artarak 7 milyon 186 bin 204 kişi olduğunu söyleyen başkan Uysal, yaşlanan nüfusla beraber demansın hızla arttığına dikkat çekti. Başkan Uysal, “Bugün ülkemizde 600 binin üzerinde demansın bir çeşidi olan Alzheimer hastası bulunmaktadır. Ancak teşhisi konulmamış, resmi rakamlara yansımamış yüzbinlerce demans hastası bulunmaktadır” diye konuştu. Antalya için yapılan bir araştırmanının sonuçlarına göre kentte 54 binin üzerinde demans, 24 binin üzerinde ise Alzheimer hastası bulunduğuna dikkat çeken Başkan Uysal, şunları söyledi:

Buna karşınMuratpaşa özelinde gerek demans gerekse alzheimer hastalarına bakım hizmeti veren kurumsal bir model bulunmamaktadır. Muratpaşa Belediyesi olarak 2018’de ‘Alzheimer Danışma Hattı’nı kurduk. Tarafımıza yapılan başvurularda kurumsal bir hizmet modeline ihtiyacın yüksek olduğunu görmekteyiz. Demans Kafe projemizin amacı ilk ve orta evre demans hastaları veyakınlarına sosyal bakım programı kapsamında destek sağlamaktır.
 

Başkan Uysal, Demans Kafe’de ilk ve orta evre demans hasta ve yakınlarını bir araya getiren, günlük hayatlarının gereklerini yerine getirerek destekleyici ve geliştirici faaliyetler, terapi grupları ve etkinlikler aracılığı ile kendilerini rahat bir ortamda hissetmelerini sağlayan bin model öngördüklerini belirtti. Bu hizmet modelinin, yapılan araştırmalara göre, şimdiye kadar hayata geçirilmemiş olduğuna dikkat çeken Başkan Uysal, projenin diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel girişimlere de örnek olacağını aktardı.

Bu kategorideki diğer haberler

Muratpaşa Yaşlı Meclisi Aralık’ta Toplanıyor
Muratpaşa’da demokratik katılımcılığı esas alan kent yaşamının kurulmasında önemli çalışmalardan biri olacak Yaşlı Meclisi’nin üyeleri belirlendi. Yaşlı Meclisi, ilk toplantısını Aralık ayı içinde gerçekleştirecek.
Konyaaltı Belediyesi Oda Orkestrası yine şaşırttı…
Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’in talimatıyla kurulan ve müziği sokağa taşıyan Konyaaltı Belediyesi Oda Orkestrası, “Atatürk’ü Anma Konseri”yle bu kez bir alışveriş merkezindeydi…
MANAVGAT BELEDİYESİ ATATÜRK’Ü ANDI
Konyaaltı’nda “Cumhuriyet Yürüyüşü” coşkusu
Konyaaltı Belediyesi, Cumhuriyetin kuruluşunun 96’ncı yıl dönümünde gerçekleştirdiği “Cumhuriyet Yürüyüşü ve Necati ve Saykolar Konseri”yle Antalyalılara muhteşem bir Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşattı.
SAMANDAĞ’DA CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI BAŞLADI
Cumhuriyet’in kuruluşunun 96. Yıldönümü kutlamalarıSamandağ’da, Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı.
ARAS: “CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞATACAK BİRİKİM VE ENERJİYE SAHİBİZ”
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Cumhuriyet’in 96’ıncı yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bodrum’da Cumhuriyet Bayramını millet olarak büyük bir coşku ve gurur içerisinde kutlamaya hazırlandıklarını ifade eden Başkan Aras, Türkiye Cumhuriyeti’nin, küllerinden yeniden doğan bir ulusun direniş destanı olduğunu belirterek “Bir aydınlanma tasarımı olan Cumhuriyet, Türkiye’nin çağdaşlaşmasında siyasal, toplumsal, hukuksal, kültürel ve ekonomik dönüşümlerin yolunun açılmasıdır.” dedi. Başkan Aras, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:
EN ÇOK OKUNANLAR
BAŞKAN UYSAL, BU BAYRAM ‘BARIŞIN DA MÜJDECİSİ OLSUN’
510 bin defa ‘nasıl yardımcı olabilirim’ dediler
Muratpaşa'da Başkan Uysal’dan ‘Geçmiş olsun’ ziyareti
Başkan Uysal, Banu Avar söyleşisinde konuştu ‘Tek amacımız toplumu bütünleştirmek’
HATAY SEVGİ PARKI RENGÂRENK
Muratpaşa'nın Kırcami planlarında top Büyükşehir’de